Pas op..je darm lekt!
Huh…een lekkende darm?!
Kan dat ook al?
Haha..nee, daar zal ik toch geen last van hebben?!
Zoiets zou je toch merken?!
Helaas lijkt het er op dat heel veel mensen ongemerkt al met een lekkende darm rondlopen.
Onder andere de toename van ontstekingsziektes, auto-immuunziektes, voedingsintoleranties, voedingsallergieën en spijsverterings- en darmproblemen lijken allen een signaal hiervan dat er bij hen waarbij deze klachten heersen, wel eens van een lekkende darm sprake kan zijn, welke DAARAAN ten grondslag ligt, maar welke helaas vaak niet onderkend wordt.
Het zou ook een voorland en toekomstbeeld voor velen van ons kunnen vormen, wanneer we met z’n allen doodleuk ons normale Nederlandse eet- en leefpatroon blijven aanhouden, hier niet bewust van zijnd.
Dit gewone heel normale Nederlandse eet- en leefpatroon zit namelijk ERG vol van darmbelastende, ontstekingsbevorderende aspecten, dat het haast vreemd is, wanneer de darmwand hierbij WEL intact zou blijven en NIET zou gaan lekken.
Sterker nog; met het huidige aanbod qua voeding, gecombineerd met ons medicatiegebruik en onze inactiviteit en stressniveau is het een ware kunst de darmwand WEL intact te houden, want dit WEL intact houden, door voeding te kiezen met minimale darmbelastende stoffen, wordt je zeker niet makkelijk gemaakt!
Onze darmen vormen een HEEL belangrijk orgaan in ons lichaam.
Het beschermt ons lichaam namelijk van bedreigingen/toxische stoffen.
Toxische stoffen en afbraakproducten, welke ALTIJD wel in enige mate in ons lichaam voor komen, moeten via ons spijsverteringskanaal/darmkanaal ons lichaam uit geloodst worden normaal gesproken, wanneer ons lichaam prima functioneert en onze spijsvertering goed functioneert EN ons spijsverteringsstelsel intact is.
Wanneer dit goed en tijdig gebeurd, is er niks aan de hand.
Onze darmen beschermen “de rest” van ons lichaam namelijk van de nadelige invloed en schade welke deze stoffen kunnen aanrichten.
De darmen vormen namelijk een barrière.
Althans, wanneer de darmwand intact is!!
Worden de darmen echter belast en overspoeld met belastende, ontstekingsbevorderende stoffen EN zijn ontstekingsremmende stoffen daar tegenover in de minderheid of niet eens aanwezig, kunnen daardoor ontstane ontstekingen de darmwand aantasten en is de veiligheidsbarrière, welke ons lichaam beschermt tegen schadelijke stoffen, beschadigt/kapot!
Welke stoffen zijn ontstekingsbevorderend voor ons spijsverteringskanaal/lichaam?
ALLE voeding welke een sterk bewerkingsproces heeft doorgemaakt helaas.
OOK kunstmatige, niet-natuurlijke, toegevoegde stoffen in onze voeding helaas.
Maar ook natuurlijke voedingsstoffen, welke uit proportie zijn geraakt, bijvoorbeeld voeding met een overschot aan omega-6-vetzuren, zoals zonnebloemolie (met name wanneer deze ook nog eens geraffineerd is) of een overschot aan dierlijke eiwitten en vetten uit bijv. (vet) vlees; met name wanneer dit de niet-biologische variant betreft.
Alcohol
Medicatie
Ehmm….mja…wetende dat we DAT allemaal eten tegenwoordig, snap je al dat we BOL staan van ontstekingsbevorderende stoffen!
Wanneer daar dan voldoende ontstekingsremmende voedingsstoffen tegenover zouden staan, dan zou er wellicht nog niet meteen schade hoeven ontstaan, maar staat dit er voldoende tegenover?
Wat is namelijk ontstekingsremmende voeding?
Groenten en fruit met diens pre-biotisch werkende vezels (voeding voor de goede darmbacteriën) en diens anti-oxidanten als ook onbewerkte bronnen van omega-3-vetzuren: noten en zaden en vette vissoorten bijvoorbeeld.
Ook pro-biotica (goede darmbacteriën) werkt ontstekingsremmend en darmfloraherstellend in de darmen.
Eten we hier veel van tegenwoordig?
Hmm..de meeste mensen helaas niet al teveel en al helemaal niet zoveel als men WEL vaak van de ontstekingsbevorderende voeding binnenkrijgt helaas.
Met ons huidige ontstekingsbevorderende eetpatroon is dan ook een erg grote kans op ontstekingen in onze darmen.
Ontstaan deze als gevolg ook, kan er dus als gevolg OOK een lekkende darm ontstaan.
Wat wil dit zeggen?
Onverteerde voedselresten (waar grote voedingsdelen normaal de darmwand echt niet kunnen door komen) kunnen nu WEL de darmwand door komen en buiten je darmen, in je bloed, dus lijf geraken!
Onverteerde voeding, welke tegenwoordig dan ook nog eens niet enkel uit natuurlijke stoffen, maar ook kunstmatige stoffen, dus niet natuurlijke en niet-voedzame stoffen kan bestaan, kunnen je lijf in komen.
Onverteerde voediong welke eiwitmoleculen bevat, waartegen het lichaam een afweerreactie op kan en zal vormen, wanneer deze je lijf en bloedbaan in komen en als “lichaamsvreemd” gezien kan worden.
Het lichaam zet diens afweergeschut in werking om de bedreigende stoffen in het lichaam/bloed tegen te gaan!
Dit betekent stress en disbalans in je lichaam!
Ok, wanneer dit in werking treedt, de bedreiging ongedaan gemaakt zou worden en de rust weer weder zou keren, zou er niks aan de hand zijn, maar ja, je hebt een lekkende darm, dus houdt het niet op met bedreigende stoffen welke je lichaam in kunnen komen!
Je afweergeschut moet actief BLIJVEN..chronisch…dit wil zeggen: chronische stress en disbalans!
Als gevolg van dit alles is de zuurtegraad van je darmen ook niet optimaal en darmflora niet in balans (de slechte darmbacteriën krijgen de overhand), dus is het ook nog eens zo dat voeding steeds vaker onverteerd de darmen in komt en daar onverteerd blijft, aangezien voor een goede voedselvertering en enzymwerking een bepaalde zuurtegraad nodig is!
Zo houdt het dus niet op!
Net als dat een gebroken enkel niet kan genezen, wanneer je er gewoon op blijft lopen en een wondje niet kan genezen, wanneer je er steeds aan blijft krabben, zo kan het lek in je darmen niet gedicht worden, wanneer er steeds een aanvoer blijft van ontstekingsbevorderende stoffen en naar verhouding een tekort aan ontstekingsremmende stoffen om dit lek te kunnen dichten en darmwand in ere te herstellen!
Wat gebeurt er wanneer deze lekkende darm dan ook NIET gedicht wordt en de darmwand NIET in ere hersteld wordt?
Er ontstaat chronische stress; er ontstaan chronische ontstekingen en deze kunnen en zullen zich gaan verspreiden en uitbreiden.
Toxische, schadelijke stoffen stapelen zich op in je lichaam en verspreiden zich en breiden zich uit.
Wat kan hieruit een gevolgtrekking zijn?
– Een constant verhoogd cortisolgehalte (stresshormoon) met een constant verhoogde bloedsuikerspiegel als gevolg met een hormoondisbalans als gevolg, grote kans op overgewicht en insulineresistentie en uiteindelijk zelfs diabetes.
– Uitgeputte bijnieren en een slecht werkende schildklier, wanneer dit maar voortduurt en voortduurt.
– Doordat de lever overwerk heeft met het onschadelijk maken van alle belastende stoffen; een verstoord vetmetabolisme en verstoord cholesterolmetabolisme met verhoogde kans op hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten.
– Uitbreiding van ontstekingen en dus ook ontstekingsziekten, zoals artritis, fybromyalgie, auto-immuunziektes, voedingsintoleranties en voedingsallergieën.
– Oedemen, gevormd door alle ontstekingsbevorderende cytokines of een overbelasting van de lymfebanen bij het afvoeren van alle afvalstoffen.
– Spierschade/afbraak.
– Lever- en pancreas(alvleesklier)ontsteking.
– Verslechterde vorming en vervoer en opname in de hersenen van neurotransmitters als ook een verhoogde toelaatbaarheid van toxische, ontstekingsbevorderende stoffen door de hersenbarrière met hersenschade, hersenafwijkingen en verslechterde prikkelgeleiding als gevolg en ziektebeelden als depressie etc.
Genoeg zo lijkt me; en dan zal ik vast nog gevolgen zijn vergeten te noemen!
Wanneer dit dan ook aan de orde is of zou zijn; wat zomaar kan gebeuren las je al wel, al met hele (tegenwoordig normale) eet- en leefpatronen, is het dan ook ERG belangrijk om dit proces om te keren.
Dit kan echter alleen door het lek tijdig te dichten!
Maar dan moet je wel eerst weten dat dit lek er is en dat er dus sprake is van een lek en dat dit ontdekt en onderkent wordt!
Want kom jij met 1 van bovenstaande gevolgtrekkingen bij de huisarts of met eerst nog onschuldige darmklachten, dan wordt enkel DAT vaak maar ontdekt en onderkent en ook DAT alleen maar behandeld!
Zo worden heel veel mensen bijvoorbeeld de laatste tijd gediagnosticeerd met een prikkelbare darmsyndroom of een glutenallergie.
Dit kunnen heel goed gevolgtrekkingen zijn uit een lekkende darm (hoeft niet hoor, maar KAN wel), maar zolang dit niet wordt erkent, ben je geneigd om bijvoorbeeld voor de prikkelbare darm probiotica te gaan gebruiken en voor je glutenallergie glutenvrije producten te gaan eten, maar wanneer je die pro-biotica dan gaat drinken/binnenkrijgen middels een drankje, welke tegelijkertijd gezoet is met zoetstof of suiker en je verder niks aan je ontstekingbevorderende eetpatroon verandert, kan het lek, wanneer hier sprake van zou zijn, alsnog niet dichten.
Ook wanneer je a.d.h.v. een vastgestelde glutenallergie glutenvrije producten gaat kopen en eten, maar dit alsnog sterk bewerkte, ontstekingsbevorderende producten kunnen zijn (en helaas stom genoeg ook vaak zijn) en ook de rest van je eetpatroon blijft onveranderd, ook DAN kan het lek, wanneer er een lek ten grondslag ligt aan deze allergie/intolerantie, alsnog NIET dichten!
Weet je echter WEL dat dit lek er is en snap je dat het absolute noodzaak is dit trachten te dichten of weet je niet OFhier sprake van is, maar besef je je aan de hand van je voeding, dat dit wel zou kunnen ontstaan, wanneer je zoveel ontstekingsbevorderende voeding blijft gebruiken en wil je overgaan op een minder ontstekingsbevorderende voeding EN je darmen helen en rust bieden met een ontstekingsremmende voeding..
Nou, dan is DAT bewerkstelligen ook nog eens ware kunst!
Stel, je richt je namelijk dan met name op groenten, fruit en bronnen van omega-3-vetzuren: noten, zaden en vette vis.
Dan kan het nog zomaar zijn, wanneer je niet-biologisch fruit en groenten koopt en eet, dat hier een flinke lading bestrijdingsmiddelen bij mee je lichaam in komt, welke net zo goed wel weer ontstekingsremmend werkt!
Ook wanneer noten en zaden niet van biologische oorsprong zijn en wanneer je er teveel van zou eten, ongeweekt, kan het zomaar zijn dat ze voordat jij ze gekocht hebt en op-eet, door een chemisch badje zijn gehaald en ontveld en ontdopt middels dit badje, waardoor ook deze ontstekingsbevorderende eigenschappen erbij krijgen.
EN wanneer de vette vis, welke je dan bewust kiest en eet, geen wilde vis is, maar kweekvis of uit sterk vervuild water komt, kan deze ook zomaar een bron vormen van zware metalen of chemische stoffen, waardoor ook de ontstekingsremmende eigenschappen alweer flink teniet worden gedaan!
Zo KAN je het toch ook haast niet goed doen!
Schandalig, besef je, wanneer je dit leest, dat het haast onmogelijk is iets wat zoveel verstrekkende gevolgen kan hebben, lastig te voorkomen is kijkend naar het huidige aanbod qua voeding!
Stel, je wil hier toch WEL actief mee bezig, maar je beseft je dat dit niet alleen voor jou, maar omgeving OOK belangrijk is, aangezien je ook niet wil dat een lekkende darm, welke zomaar ongemerkt en onschuldig kan ontstaan en uitbreiden in eerste instantie, bij HEN ontstaat vanuit een ontstekingsbevorderende eet- en leefstijl, welke je wellicht beseft dat jullie allen hebben, dan moet je dus bij alles wat je eet flink en bewust nadenken EN een goede porte-monnaie hebben.
Doe dat maar eens, wanneer de economie op z’n gat ligt, je misschien een gezin van 5-man sterk hebt met ieder een eigen wil en smaakvoorkeur EN wellicht maar 1 van de ouders binnen dit gezin een betaalde baan heeft en dan misschien ook nog een parttime baan!
Waarom wordt het ons moeilijk gemaakt om gezond te leven en dingen als een lekkende darm te voorkomen?
Add comment