Glycatie (razendsnelle veroudering): “versuikering” in de pan, in de oven, maar OOK in je lijf!
Inmiddels bijna 32 jaar van leeftijd moet ik me nog regelmatig legitimeren; mijn leeftijd en meerderjarigheid bewijzen.
Kennelijk “oog” ik nog behoorlijk jong.
Zou dit ook met je voeding uit te staan kunnen hebben?
In de periode dat ik 40 kg zwaarder dan momenteel was (en tevens niet zo goed in staat was mezelf goed te voeden en verzorgen) hoefde ik me namelijk beduidend minder te legitimeren.
En dat terwijl dat toch een krappe 10 jaar geleden was en het destijds dan ook eigenlijk veel logischer was geweest me naar mijn leeftijd te vragen.
Tuurlijk kan en zal dat ook met het feit te maken hebben gehad dat ik me toen veel meer isoleerde en daardoor uiteraard ook minder vaak in een situatie terecht kwam of begaf waarbij je je hoe dan ook hoeft te legitimeren (want tja, binnen de muren van je eigen huis of kamer hoeft dat niet hè), maar toch.
Zou ook dat destijds met mijn voeding uit te staan kunnen hebben?
Toen voelde ik me namelijk niet alleen meer uitgeput (van zowel lichaam maar vooral van geest), maar oogde ik ook veel vermoeider en tevens “ouder”!
Zo zie ook jij vast wel meiden tegenwoordig op straat of in je omgeving en kennissenkring van om en nabij de 20 jaar die al voor vrouwen van halverwege de 30 door zouden kunnen gaan wanneer je hun leeftijd zou moeten en mogen inschatten.
Zou dit ook met de voeding en in dit geval hun voeding te maken kunnen hebben?
JA, dat kan (zul je vandaag/zometeen lezen)!
Niet eens zozeer de hoeveelheden die we eten, maar met name de nadelige voedingsstof-verhoudingen die onze hedendaagse voeding bevat en zeker niet minder belangrijk OOK de behandeling die onze voeding vaak heeft ondergaan (met duidelijke nadelen voor de kwaliteit en voedingsstof-verhoudingen in het eindproduct) ligt hier aan namelijk ten grondslag!
Het is dan ook verstandig om van deze nadelige stofverhoudingen, maar ook deze nadelige behandelswijze op de hoogte te zijn wil je deze interne en razendsnelle veroudering voor blijven of tegengaan.
Soms namelijk “toont” deze veroudering zich WEL in je uiterlijk (overgewicht, slechte huid, rimpels etc.), maar vaker dan dat vindt dit razendsnelle verouderingsproces hoe dan ook intern WEL plaats ZONDER dat dit zozeer aan de buitenkant opvalt en hoef je hier dan ook niet zozeer iets van te zien!
En DAT is toch wel wat eng hè; nadelige processen die intern plaatsvinden, waar je geen weet van hebt!
Daar doe je dan namelijk ook niks aan, wanneer je niet weet dat deze plaatsvinden, toch?!
Lees je mee over glycatie (versuikering) en de razendsnelle veroudering die hier het gevolg van kan zijn?
Vlees koop je van een mooie kwaliteit (dat vind je belangrijk).
Vlees wat vervolgens maar niet mooi goudbruin kleurt vind je echter maar niks.
Het oogt bleek en heeft een minder uitgesproken smaak namelijk wanneer het niet mooi bruin gebraden is.
Je hebt echter een vloeibare boter gevonden (een hele gezonde hoor op basis van allerlei onverzadigde oliën vermeldt de fles!) waarin je vlees (wanneer je het daar in bakt) WEL een mooie kleur krijgt, waarvan de smaak je WEL bevalt en waarbij de geur (die er tijdens het bakken van af walmt) je ook nog eens erg aanspreekt.
Hmmmm, op die manier prikkelt het je smaakpapillen al bij het zien EN ruiken van je kwaliteitsvlees die dan nog in de pan ligt.
Je kan niet wachten het zometeen te gaan eten!
Ook eigen gemaakte baksels die je regelmatig maakt (zoals baksels met hele mooie volkoren granen (zoals haver) met enkel natuurlijke en ABSOLUUT GEEN geraffineerde suikers hoor (zoals gemalen dadels, appelmoes of ahornsiroop) erdoor verwerkt!), wanneer deze NIET goudbruin kleuren en stevig worden en een krokant “korstje” vormen, vind je ze maar wat mislukt en minder smakelijk ogen en geuren.
Maar gelukkig “lukken” ze vaak WEL (die voedzame baksels uit eigen oven met dat soort ingrediënten) en geuren en kleuren ze WEL prachtig en zijn ze WEL lekker stevig en worden ze WEL lekker krokant!
Zoete geuren vliegen doorheen je huis wanneer je aan het bakken slaat!
Hmmm…
Je begint al te watertanden bij de gedachte eraan en besluit morgen weer te gaan bakken!
Wist je dat glucose en fructose kunnen reageren met eiwitten en vetten?
Glycatie heet dat!
Glycatie is dan ook hetgeen plaatsvindt in de pan en plaatsvindt in je oven wanneer je een bron van suikers (in dit voorbeeld bevatten zowel het bak- en braadvet als ook de dadels, appelmoes en ahornsiroop deze suikers) gaat verhitten samen met een bron van eiwit (in dit voorbeeld eiwitten in vlees en eiwitten in granen).
Door verhitting gaat in de pan eerst de verbinding tussen glucose en fructose (suiker is een samenstelling van glucose en fructose die aan elkaar verbonden zijn) kapot.
Hieruit ontstaan dan “gereduceerde suikers” wat dan eigenlijk uiteindelijk concentraten zijn van enkelvoudige suikermoleculen zoals glucose en fructose in hun “losse vorm” (niet meer aan elkaar verbonden).
Wanneer deze concentraten van glucose of fructose vervolgens in contact komen met en kunnen gaan reageren met de eiwitten in je stukje vlees of de eiwitten in je granen dan heet deze reactie: glycatie.
De kleur en de geur en het “krokant” worden (wat hieruit voortkomt) vinden we vaak zeer aantrekkelijk en aangenaam!
Dit maakt dat we dit proces van bereiding ZELF juist GRAAG willen toepassen en dit (voor ons) smakelijke en aantrekkelijk effect missen, wanneer we iets op een andere wijze zouden bereiden.
De stoffen echter die hieruit ontstaan en die resteren (wat dan “versuikerde eiwitten” betreffen die hun EIGEN oorspronkelijke structuur en OOK hun EIGEN (afzonderlijke) oorspronkelijke eigenschappen en waarde hebben verloren na deze reactie met elkaar) vindt ons lichaam helaas NIET zo aantrekkelijk of aangenaam!
AGE’s worden deze stoffen ook wel genoemd!
Dit staat voor: Advanced Glycation End products
Age is tevens het engelse woord voor leeftijd.
Erg toepasselijk eigenlijk in dit geval, want deze AGE’s kunnen dus je lichaam nogal bespoedigen in het verouderingsproces!
PAS OP: Glycatie tussen gereduceerde suikers met vetten of eiwitten kan OOK voor komen in het lichaam en AGE’s kunnen dan ook ontstaan in ons lichaam!
Onze weefsels bestaan namelijk uit eiwitten en vetten waar glucose uit de bloedbaan mee KAN gaan reageren.
- Onze vaat- en celwanden bezitten vetten.
- Ons hersenweefsel bestaat voor een groot deel uit vet.
- Onze spieren bestaan uit eiwitten.
- Ook receptorcellen via welke het “communicatiesysteem” in ons lijf verloopt zijn bijvoorbeeld eiwitten.
Wanneer deze weefsels en cellen dan ook vanuit een reactie met glucose “versuikeren” (dus wanneer er een glycatie-reactie tussen glucose en deze eiwitten of vetten op kan treden), zal de structuur en tevens de waarde van ook deze eiwitten en vetten (welke in je waardevolle weefsels zitten) veranderen en zullen ook deze waardeloos worden en zullen deze gaan “verstijven” door deze “versuikering”.
- Ontstekingen kunnen ontstaan hieruit.
- De communicatie en dus ook “prikkelgeleiding” en “hormooncommunicatie” in je lijf kan moeizaam gaan verlopen door schade (irritatie door deze versuikering) aan receptorcellen.
- Vaten, vaatwanden, celwanden en weefsels kunnen gaan verstijven en hun levenskracht en “flexibiliteit” verliezen.
OUDERDOM treedt dan ook versneld op in een lijf waar veel glycatie plaatsvindt aangezien dit iets is (deze schade en verstijving door glycatie) wat normaal eigenlijk zeer geleidelijk pas in de loop der jaren plaatsvindt.
- Normaal krijgt ons lijf namelijk pas in de loop der jaren moeite de bloedsuikerspiegel te reguleren.
- Normaal vindt verzuring (en de irritatie en schade DAARUIT) zeer geleidelijk en traag plaats!
Wanneer er echter veel sprake is van glycatie in je lijf en de vorming van AGE’s veelvuldig plaatsvindt, kan en zal deze veroudering echter versneld plaatsvinden!
Wanneer kan dit meer en minder snel plaatsvinden in je lijf (deze glycatie en het vormen van AGE’s)?
Glucose zit altijd wel in je bloedbaan en staat dan ook altijd wel EVEN en TIJDELIJK in contact met de eiwitten en vetten in onder andere je cel- en vaatwanden.
Kunnen en zullen deze dan ook altijd zomaar of meteen gaan reageren met elkaar en AGE’s gaan vormen?
Nee, gelukkig niet.
Dit (glycatie en de vorming van AGE’s) vindt namelijk met name plaats bij een regelmatig en langdurig verhoogde bloedsuikerspiegel (dus een zeer HOGE concentratie van glucose welke LANG in de bloedbaan verblijft).
- Dit kan zijn een regelmatig en langdurig verhoogde bloedsuikerspiegel als gevolg van het eten van teveel en te vaak (geraffineerde) koolhydraten.
- Een regelmatig en langdurig verhoogde bloedsuikerspiegel als gevolg van stress.
Je haalt nu wellicht opgelucht adem, want dat (zo vermoed je) heb je niet!
Dit vermoed je, omdat je door de vele verhalen over toegevoegde en geraffineerde suikers in de hedendaagse voeding, DAAR wel op let.
Dit vermoed je, omdat je tevens let op welk soort koolhydraten je nuttigt.
Jij kiest namelijk voor vezelrijke soorten, waarvan je weet dat deze je bloedsuikerspiegel NIET zozeer doen pieken, maar deze zeer geleidelijk doen verhogen.
Dit vermoed je, doordat je je niet zo gestrest voelt.
Wist je echter dat je lichaam (ook wanneer jijzelf wellicht GEEN stress ervaart) WEL stress kan en zal ervaren (op den duur) bij regelmatig tekorten in vocht en regelmatig tekorten in ontzurende en ontstekingsremmende ESSENTIËLE bouwstoffen?
Regelmatige tekorten in vocht en essentiële bouwstoffen doet ons lichaam (die dagelijks verbrandingsreacties aan het uitvoeren is waarbij (met name ontzurende) bouwstoffen verloren gaan en van waaruit zure stoffen ontstaan) namelijk geleidelijk aan verzuren, uitputten van essentiële bouwstoffen en tevens geleidelijk beschadigen waardoor (oxidatieve) stress ontstaat in het lijf en waardoor ontstekingen kunnen ontstaan en als reactie DAAROP stresshormonen je bloedsuikerspiegel kunnen en zullen gaan verhogen!
- Vanuit DEZE verhoging van de bloedsuikerspiegel kan dan net zo goed OOK glycatie plaatsvinden in je lijf!
- Vanuit DEZE verhoging van de bloedsuikerspiegel kunnen dan net zo goed OOK uiteindelijk AGE’s gevormd worden in je lijf!
- Waardevolle lcihaamsweefsels en cel- en vaatwanden kunnen vanuit DEZE verhoging van de bloedsuikerspiegel dan net zo goed gaan “versuikeren” en daardoor versneld verouderen en verstijven!
En DAT terwijl jij dan tegelijkertijd voor je gevoel zo goed op je koolhydraat- en suiker-inname let en voor JOUW GEVOEL geen stress ervaart.
Dit ervaart je lijf echter in de tussentijd overduidelijk en alsnog WEL wanneer het deze deze tekorten regelmatig ervaart!
JA, VANUIT TEKORTEN IN ONTSTEKINGSREMMENDE EN ONTZURENDE BOUWSTOFFEN KAN OOK EEN VERHOOGDE BLOEDSUIKERSPIEGEL ONTSTAAN!
DEZE interne stress en DEZE interne (mogelijke) glycatie-reacties in je lijf door DEZE mogelijke oorzaak van langdurige bloedsuikerverhoging trachten te voorkomen klinkt dan ook BEST verstandig, dacht je niet?
Veel mensen zijn namelijk tegenwoordig WEL bewust aan het letten op hetgeen ze vooral NIET moeten eten waarvan ze weten dat DAT het lichaam belast en dat DAT de bloedsuikerspiegel doet verhogen (zoals bepaalde koolhydraten en suikers of bepaalde vetten), maar weten vaak NIET dat ook tekorten in ESSENTIËLE stoffen eenzelfde effect uiteindelijk met zich mee brengt, tevens stressvol is, het lichaam net zo goed ook belast en net zo goed (onder invloed van stresshormonen) dan een oorzaak vormt voor een verhoogde bloedsuikerspiegel!
Wist jij dit?
Was jij je hier bewust van?
Wil jij deze “veroudering” dan ook tegengaan?
Wil jij via je voeding een “verjongingskuur”?
Denk je dan op elk moment je iets eet aan het feit dat je bepaalde stoffen WEL binnen moet krijgen?
Denk je er dan aan op elk moment je iets eet de essentiële bouwstoffen sowieso WEL binnen te krijgen?
Deze essentiële en ontzurende en ontstekingsremmende stoffen zitten met name in groenten, fruit, noten, zaden, koudgeperste olieën, vette vis, ei en vlees.
Zorg je er dan ook voor dat je DIE altijd WEL onderdeel laat uitmaken van je voeding en aan deze stoffen altijd prioriteit geeft (naast dat je natuurlijk ook wel goed zo door moet gaan met het waken voor geraffineerde suikers en door moet gaan met het enkel kiezen voor vezelrijke varianten van ongeraffineerde granen)?
Oh en dan niet DIE bronnen van essentiële bouwstoffen HEFTIG en STERK gaan verwarmen of deze FLINK bruin gaan bakken hè (in oven of pan), zodat DAAR in die oven of pan dan ALSNOG glycatie op kan treden!
Houd je fruit en noten dus maar koud en rauw en vers en stoom of stoof je vis en vlees maar op lage temperatuur en altijd in een vochtig milieu!
Marineer dit bijvoorbeeld voor bereiding ook even in een vochtig zuur, zoals citroensap of azijn.
Nee, klopt, dan geurt het niet zo.
Nee, klopt, dan walmt het niet zo.
Nee, klopt, dan kleurt het niet zo.
Nee, klopt, dan wordt niks “krokant”.
Maar nee, dan verouder je ook NIET zo snel!
Add comment